Blagdan bl. Alojzija Stepinca - zaštitnika naše župe

Dragi župljani, blagdan našeg župnog zaštitnika bl. Alojzija Stepinca proslavit ćemo u nedelju, 09.02.2020., u 11:30 sati. Svetu misu predvodit će prof. dr. Vladimir Dugalić, profesor moralne teologije i socijalnog nauka Crkve na teološkom fakultetu u Đakovu. 

Uoči proslave blagadan bl. Alojzija Stepinca, u subotu 08.02.2020., u župnoj dvorani bit će otvorena Izložba karikatura „Alojzije Stepinac u slici i riječi“ u organizaciji Družbe braće hrvatskog zmaja - Zmajski stol Osijek, te dr. sc. Vladimira Dugalića.

Izložba nastoji prikazati obrazac oblikovanja javnoga mnijenja kojega je Komunistička partija Jugoslavije provodila od 1945. do 1946. godine putem dvaju satiričkih listova: zagrebačkog Kerempuha i beogradskog Ježa. U tom vremenu satira i humor bili su jedno od jakih političkih oružja u političkim sukobima s neistomišljenicima u komunističkoj vlasti.

Izložba je zajednički projekt Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije, a njezini su autori Tomislav Anić, Mario Kevo te Suzana Obrovac Lipovac.

Uz izložbu bit će prikazan je film u originalnoj verziji iz tog vremena o suđenju i „krivici“ kardinala Stepinca i „njegovih suradnika“.