Previous Next

Proslava blagdana bl. Alojzija Stepinca

U nedjelju 11.02.2018. proslavili smo blagdan bl. Alojzija Stepinca, zaštitnika naše župe. Svetu misu u 11:30 sati predvodio je pomoćni biskup salzburški mons. dr. Hansjörg Hofer. Okupljenim se prije završnog blagoslova obratio i Landeshauptmann dr. Wilfried Haslauer koji je župniku p. Zlatku kao dar povodom 70 godina naše misije i župe uručio kip sv. Ruperta, zaštitnika grada i pokrajine Salzburg.

U ulaznoj procesiji sudjelovali su članovi naših Kulturno-umjetničkih društava Vilim Cecelja iz Salzburga, te Ruža hrvatska iz St. Johann. Uz biskupa, našeg župnika p. Zlatka i kapelana p. Ivana, pri misnom slavlju koncelebrirali su vlč. Harald Mattel, župnik u Seekirchenu, Br. Karl Löster te naši p. Aleksa Palavrić i đakon Tihomir Paušić. Svetoj misi nazočili su i Landeshauptmann, dr. Wilfried Haslauer, te gradonačelnik grada Salzburga, Harald Preuner.

Biskupa je na početku pozdravio župnik p. Zlatko, te učenice hrvatske škole Maja Živković i Katarina Majić, na hrvatskom i njemačkom jeziku.

Hrvatski prijevod propovijedi pomoćnog biskupa salzburškog mons. Hofera, održane na proslavi našeg župnog zaštitnika 11.02.2018.: "Drage sestre i braćo! Vi slavite 70 godina organiziranog dušobrižništva za Hrvate u Salzburgu. Dostojno je i pravedno proslaviti taj jubilej svečano i nada sve s velikom zahvalnošću! Jer je u tih 7 desetljeća Hrvatska katolička zajednica bivala sve veća i trajno je rasla. A što me posebno zadivljuje, to je vaš iznimno brojan dolazak na nedjeljna bogoslužja. Uvijek se iznova radujem kada doživim kolike žene i muškarci, djeca i mladi dolaze kod vas u crkvu i s radošću zajednički slave svetu misu.

Tako da vam prije svega želim od srca čestitati! To činim u ime našeg gospodina Nadbiskupa, a tako i u svoje osobno ime! Srdačne čestitke povodom jubileja i obilje Božjeg blagoslova za nadolazeća desetljeća! Jednako tako želim izraziti i zahvalnost! Želim zahvaliti tolikim ženama i muškarcima koji su svih tih godina nosili dušobrižništvo i suoblikovali ga. Zahvaljujući zalaganju svih tih vjernika Vaša župna zajednica živi!

Međutim, jedan osobito velik ‚Bog plati‘ pripada svim dušobrižnicima i svećenicima koji su u ovih 70 godina ovdje radili i djelovali. Svi oni su u velikoj mjeri izgrađivali i oblikovali Vašu zajednicu. Kao predstavnicima za sve te brojne svećenike upućujem iskreni ‚Bog plati‘ Vašim sadašnjim dušobrižnicima za njihovu veliku promišljenost i njihov neumoran trud. Osobito pak želim spomenuti Vašeg cijenjenog gospodina župnika!

Dragi pater Zlatko! Hvala i Bog plati za Tvoju zauzetu pastirsku brigu, ali i za Tvoj svestran trud oko duhovnog i materijalnog dobra onih koji su Ti povjereni. U ime naše Nadbiskupije, za Tvoje požrtvovno djelovanje kao župnika izražavam Ti zahvalu i priznanje! Neka sjeme, koje Ti sa svojim suradnicima posiješ, nikne i donese obilan rod!

Drage sestre i braćo! Svi mi znamo: Gospodar Crkve, ali i svake zajednice, jest Isus Krist! On je postavio kamen temeljac. No svi smo mi kao krštenici i potvrđenici pozvani dalje na njemu graditi, a pri tome nas sve Gospodin može upotrijebiti.

Naravno da se radujemo svojim lijepim crkvama, osobito ovoj moćnoj i impozantnoj crkvi ovdje, u kojoj se vi nedjelju za nedjeljom okupljate na bogoslužju. Ali još važnija od crkvi od kamena jest Crkva od živog kamenja koju mi sami gradimo kao kršćani. Isus Krist je graditelj svoje Crkve. No ON je ne gradi bez nas! Kroz nas i s nama Isus želi dalje graditi svoju Crkvu!

A pri tome vi, dragi vjernici, imate vrlo velikog zaštitnika i pomoćnika, a to je blaženi kardinal Alojzije Stepinac! Jučer, 10. veljače, ponovno se navršila godišnjica njegovog smrtnog dana. Kardinal Stepinac živio je i djelovao u vrlo teškom vremenu. Bio je pritisnut s raznih strana. No on je svoju katoličku vjeru hrabro ispovijedao i branio. Najvećim naporima branio je i vodio svoju Crkvu, a za nju je i mnogo propatio. Neustrašivo je zastupao prava kršćana sve do svoje smrti, 10. veljače 1960. godine. 38 godina kasnije, 3. listopada 1998., papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim kao mučenika vjere. On je vaš moćan zaštitnik, zagovornik i pratitelj!

Drage sestre i braćo! Blaženi kardinal Stepinac vrlo je prisutan u vašim župama i obiteljima. Vaš narod ga zdušno štuje te on u vašim srcima i dalje živi! Poput sjajnog svjetionika on stoji pred nama kao snažno uporište vjere, kao simbol vjernosti Bogu i postojanosti vjere. On zrači neslomljivom moralnom snagom.

Kako apostol Pavao u Poslanici Hebrejima piše: „Braćo! Spominjite se svojih glavara koji su vam navješćivali riječ Božju: promatrajući kraj njihova života, nasljedujte njihovu vjeru“ (13,7), tako i mi želimo činiti isto: u velikoj zahvalnosti promatramo život i djelovanje kardinala Stepinca i pokušavamo Božjom pomoću nasljedovati njegovu vjeru!

Dragi vjernici! Kao što znate, blaženi kardinal se osobito zauzimao za obitelji. Njegova velika želja bila je da se vjera u obiteljima održava živom, produbljuje te dalje prenosi na djecu i unučad. To pak nije bilo samo važno u njegovo vrijeme, već i danas!

A kada govorim o obitelji, pri tom mislim na zajednicu oca, majke i djece, a ne o zajednici muškarca i muškarca ili žene i žene! Da odmah budem jasan: tzv. „brak za sve“, koji je sada moguć u Austriji, ne odgovara kršćanskoj slici čovjeka. Po našoj vjeri bit je braka trajna sveza između muškarca i žene te njihova otvorenost za zajedničku djecu. Takvo razumijevanje braka temeljno je za zajednički život ljudi.

Kršćanski roditelji već pri krštenju obećavaju da će svoju djecu odgajati u vjeri. Nije država odgovorna za odgoj djece, već roditelji! To je njihovo temeljno pravo, ali i njihov velik izazov! Jer samo onaj tko sâm živi svoju vjeru i trajno iznova traži povezanost s Bogom, može i kadar je odgojiti svoju djecu u vjeri!

Naravno da je pri tom mnogo toga važno; no najvažnije od svega u tom nastojanju je dobar primjer roditelja. Kada otac i majka svoju vjeru žive i prakticiraju s radošću, tada time polažu sjeme vjere i u srca svoje djece. I ako pri tom ne mole samo za svoju djecu, već mole i zajedno s njima, tada ta vjera u srcima djece može rasti i postati zrelom. A da su pri tom osobito važni i djedovi i bake, to svi dobro znamo. Stoga Vas molim, dragi roditelji, djedovi i bake, da i nadalje posebice njegujete obiteljsku molitvu. Smijemo se čvrsto pouzdati da iz toga izvire mnogo blagoslova.

Tako da zahvaljujem svim roditeljima, djedovima i bakama za njihovo iskreno zauzimanje oko vjerskog odgoja njihove djece. Kršćanskim očevima i majkama i treba posebno biti na srcu da svojoj djeci prenesu ono što je i njima samima kao vjernicima važno. Ni najbolji vjeronauk u tome ne može nadomjestiti roditelje, već ih samo poduprijeti.

Svjesni smo dakako da danas postoje mnogi tzv. suodgojitelji! To su svi oni s kojima se djeca i mladi druže, s kojima se bave i provode puno vremena. Treba naglasiti da u to spada i internet sa svim svojim prednostima i nedostacima. Naučiti kako ispravno koristiti internet danas zacijelo spada u važnije odgojne sadržaje.

Draga djeco! Drage djevojčice i dječaci! Jako me raduje da ste danas došli u tako velikom broju! Sve vas pozdravljam! Molim vas, izaberite si dobre prijatelje i prijateljice! Idite zajedno u crkvu i na svetu misu i ne zaboravite moliti i činiti dobro. Jer Isus je vaš najbolji prijatelj! On vas sve poznaje i sve vas voli!

I mladima poručujem: uzdajte se u Boga! Jer ON sa svakim od vas ima nešto točno određeno u planu! ON, naime, želi da vaš život uspije! I ako vas je pozvao na brak i obitelj, onda molite da pronađete pravog bračnog druga kako biste zajedno bili sretni!

Drage sestre i braćo! Ono što je blaženog kardinala Stepinca također odlikovalo bila je velika vjernost Crkvi! On je volio Crkvu. Jer on je bio njezina majka! Ne bismo li ga i u tome trebali nasljedovati? Ta svi smo mi svoju vjeru primili u Crkvi i u zajedništvu s njom.

Međutim, odlučujuć je moj srdačan, osobni odnos s Isusom Kristom. On se oživljava kroz svakodnevnu molitvu, redovita nedjeljna misna slavlja, kroz ispovijed, ali i kroz iskreno nastojanje da se o drugima lijepo govori. Kome je to istinska želja, taj će sve više radosti pronalaziti u vjeri i tu će vjeru prakticirati i u svakodnevnom životu.

Ne bismo smjeli biti samo kršćani u crkvi, već prije svega u svakodnevnici. Stoga bogoslužje koje slavimo ovdje u crkvi mora prijeći u služenje čovjeku u ljubavi! Jer ljubav je znak raspoznavanja kršćana! Takozvanim blagoslovom kuća, koji kod vas ima dugu tradiciju, žele se osnažiti vaše obitelji kako bi kao kućne zajednice, ali i kao kućne crkve, mogle stajati čvrsto u vjeri i ljubavi, a tako i u vjernosti Crkvi.

Drage sestre i braćo! I tako se sada puni pouzdanja obraćamo blaženom kardinalu Stepincu i usrdno ga molimo za njegovu pomoć i njegovu podršku. Neka i dalje širi svoje zaštitničke ruke nad vama, vašim obiteljima, vašom župom i vašim narodom te vas prati svojim moćnim zagovorom: Bogu na slavu, a vama na radost i spasenje! Amen!"